دستگاه شیرینگ پک

دستگاه شیرینگ پک که در زبان انگلیسی با عنوان (Shrink Packing Machines) شناخته می شود، در زبان فارسی با نگارش های متفاوتی اعم از (شرینک – شرینگ و شیرینک) نوشته میشود و در واقع یکی از انواع دستگاه های بسته بندی است که با استفاده از حرارتی که توسط تونل حرارتی ایجاد می شود، فیلم شیرینگ یا نایلون شیرینگ (سلفون) را به دور محصولات وکیوم می کند (می چسباند). در ادامه به بررسی انواع و قیمت دستگاه شیرینگ پک می پردازیم.

دستگاه شیرینگ پک

شیرینگ پک؛ یکی از اصلی ترین دستگاه های خط تولید صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی می باشد. قیمت پایین، سرعت بالا در بسته بندی و کارایی بسیار مناسب، شیرینگ پک را به یکی از دستگا های اصلی خطوط تولید تبدیل کرده است. با توجه به اینکه مواد غذایی به طور مستقیم با سلامت انسان ارتباط دارد، پلمپ و بسته بندی مواد غذایی به وسیله دستگاه شیرینگ اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

نحوه عملکرد دستگاه شیرینگ پک به چه صورتی می باشد؟

دستگاه شیرینگ پک همان طور که گفتیم وظیفه شیرینگ نمودن را برعهده دارد. برای این کار دستگاه شیرینگ پک با استفاده از نوار نقاله هدایت محصول را به درون کوره انجام می دهد و فیلم شیرینگ به دور محصول کشیده خواهد شد.

در این دستگاه محفظه ای کوره ای شکل قرار دارد که محصول از درون آن عبور می کند. حرارت موجود در این کوره باعث نرم و پخته شدن لایه پلاستیکی می گردد. در بخش انتهایی این کوره ها نیز فن های خنک کننده تعبیه شده تا پیش از آن که محصول از دستگاه خارج شود لایه شیرینگ به دور آن کاملا خشک شده و دور آن را احاطه کرده و پلمپ نماید.

پس از آن نیز پوششی شفاف برای محصول در نظر گرفته می شود. انتخاب میزان اندازه فیلم شرینگ و مدت زمان تابش حرارت به محصول برعهده هدایتگر دستگاه شیرینگ پک می باشد. به طور معمول این نوع از ماشین های شیرینگ که از کوره های بزرگ برخوردار هستند، شیرینگ پک تونلی نام دارند.

ویدیوی نحوه‌ی کار دستگاه شیرینگ پک

نایلون شیرینگ

نایلون شیرینگ

بسته به سایز کالای مورد نظر که قرار است بسته بندی شود برشی از نایلون شیرینگ به دور آن پیچیده می شود و با عبور کالا از تونل حرارتی دستگاه شیرینگ پک و نیز به واسطه دستگاه خنک کننده موجود در بخش انتهایی تونل این برش دچار انقباض شده و به دور محصول غلاف می گردد.

انواع دستگاه شیرینگ پک

دستگاه شیرینگ در مدل های مختلفی قابل طراحی و تولید می باشد که هر کدام از این دستگاه ها، طیف خاصی از نیازها را پوشش می دهد. در ادامه انواع دستگاه شیرینگ را بررسی میکنیم.

شیرینگ پک دستی

دستگاه شیرینگ پک دستی

دستگاه شیرینگ دستی یکی از انواع ساده و متداول دستگاه شیرینگ پک می باشد که از نظر صنعتی و اتوماسیون پیچیدگی کمتری نسبت به سایر دستگاه ها دارد. دستگاه های شیرینگ پدالی، تونل حرارتی و شیرینگ پک کابینی از انواع دستگاه شیرینگ پک دستی می باشند که بیشتر مناسب خانه، کارگاه های کوچک و در کل مکان های با فضای کم می باشد که نیاز به حجم تولید کم و یا متوسط دارند.

شیرینگ PVC نام دیگر این مدل دستگاه می باشد. قیمت دستگاه شیرینگ پک دستی به دلیل پایین بودن آن یکی از ویژگی های مثبت آن به شمار می رود.

از دستگاه شیرینگ پک دستی برای کاربردهای متنوعی مانند بسته بندی کارتن های کوچک، جعبه، ظروف غذا، بسته بندی شیرینی و شکلات و … استفاده میشود.

شیرینگ پک اتوماتیک

دستگاه شیرینگ پک تمام اتوماتیک

دستگاه شیرینگ پک اتوماتیک، همانطور که از نام آن پیداست به صورت فول اتوماتیک در خط تولید قرار میگیرد که یک دستگاه بسته بندی نهایی به شمار می آید.

در شیرینگ اتوماتیک سعی شده است که بیشترین و کاملترین میزان اتوماسیون صنعتی بکار گرفته شود تا برای کارکردن در خط تولید نیاز به نیروی انسانی نباشد!

دستگاه شیرینگ اتوماتیک، مناسب شرکت ها و کارخانه های بزرگی است که خط تولید پیوسته دارند و محصولات در انتهای خط بسته بندی دیگر در انبار دپو نمی شوند بلکه مستقیما پس از بسته بندی اولیه ، بدون هرگونه وقفه ای، بسته بندی نهایی و آماده ارسال می شوند.

در صورتی که نیاز به بسته بندی سریع (و تعداد بالا) یک یا دو محصول با ابعاد و اندازه های یکسان بود، استفاده از دستگاه شیرینگ پک اتوماتیک به شدت توصیه می شود. و چنانچه تنوع محصولات بیشتر بود، می بایست از مدل های دیگر مانند دستگاه شیرینگ نیمه اتوماتیک استفاده گردد.

شیرینگ پک نیمه اتوماتیک

دستگاه شیرینگ پک نیمه اتوماتیک

یکی دیگر از دستگاه های پرکاربرد صنعت بسته بندی، دستگاه شیرینگ پک نیمه اتوماتیک می باشد که یک دستگاه با اتوماسیون صنعتی متوسط می باشد. از این دستگاه جهت بسته بندی محصولاتی نظیر بطری نوشابه، آب معدنی، آب رادیاتور، قوطی های فلزی و محصولات این چنینی و بدون نیاز به کارتن استفاده می شود. از شیرینگ پک نیمه اتوماتیک جهت بسته بندی کالاهای با تیراژ متوسط استفاده می گردد.

در ایران، بیش از نیمی از کارخانه های تولیدی از همین مدل شیرینگ پک نیمه اتوماتیک جهت بسته بندی محصولات استفاده می کنند که نشان از کاربرد بسیار زیاد آن می باشد.

شیرینگ پک نیمه اتوماتیک دارای جک جلو برنده و نگهدارنده می باشد و در دو مدل دوگانه ساز( گاز سوز – برقی)  و برقی تولید می گردد. در این مدل راحتی کارکرد دستگاه برای اپراتور و قیمت تمام شده دستگاه نسبت به مدل های دیگر در اولویت قرار دارد.

شیرینگ دوخت از بغل

دستگاه شیرینگ پک دوخت از بغل

دستگاه شیرینگ پک دوخت از بغل یکی دیگر از انواع دستگاه شیرینگ بسته بندی می باشد که به صورت نیمه اتوماتیک ساخته می شود. این دستگاه مناسب بسته بندی انواع کارتن ها، شیشه ها، محصولات آرایشی و بهداشتی، جعبه ها و … می باشد که طول زیادی دارند.

شیرینگ پک دوخت از بغل به گونه ای ساخته می شود که ابعاد خود دستگاه جمع تر و کوچک تر شود و این موضوع سبب می شود تا فضای کمتری توسط این دستگاه اشغال گردد.

در شیرینگ پک دوخت از بغل مشابه سایر مدل ها از عایق حرارتی استفاده شده است. که این مهم با استفاده از تونل گرمایشی با پشم سنگ ایجاد گردیده است.

مهم ترین ویژگی بارز دستگاه شیرینگ پک دوخت از بغل موازی بودن شاسی تیغه دوخت با شاسی اصلی است. که با این ویژگی می توان محصولاتی را پک و بسته بندی کرد که ابعاد بزرگی دارند. مانند انواع کف پوش، انواع قفسه های فلزی، پارکت ها ، استند ها و … .

گارانتی و پشتیبانی پاشا صنعت البرز

شرکت پاشا صنعت البرز برای کلیه دستگاه های شیرینگ پک خود گارانتی یک ساله و نیز خدمات پس از فروش 10 ساله در نظر گرفته و از این رو با توجه به خدمات طولانی مدتی که این شرکت برای محصولات خود در نظر گرفته به راحتی می توان به کیفیت محصولات آن پی برد.

خرید دستگاه شیرینگ پک دست دوم

در صورتی که قصد خرید یک دستگاه شیرینگ پک دست دوم را دارید بایستی پیش از اقدام به خرید، قطعات و اجرای آن را به خوبی مورد بررسی قرار دهید. به طور معمول دستگاه های شیرینگ پک دست دوم مدت زیادی را در خط تولید کار کرده و دارای استهلاک بالایی می باشند. اما با این حال چنانچه تصمیم خود را برای خرید دستگاه شیرینگ دست دوم گرفته اید توصیه می شود که به خوبی تمامی بخش های آن را بررسی نموده و حتی در صورت عدم برخورداری از اطلاع و شناخت کافی حتما از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

پرسش های متداول

1. چه تفاوتی بین دستگاه شیرینگ تونلی و دستگاه شیرینگ پک کابینی وجود دارد؟

بی شک به عنوان اولین قدم بایستی مدل دستگاه را انتخاب نمود. در صنعت بسته بندی دو نوع دستگاه شیرینگ وجود دارد که هر یک کارکرد خاصی را از خود نشان می دهند. به طور کلی برای انتخاب مدل دستگاه شیرینگ بایستی به ابعاد محصول مورد بسته بندی توجه شود.

به منظور بسته بندی محصولات دارای ابعاد بزرگ و نیز وزن زیاد نظیر لولزم خانگی، پک آب معدنی و… دستگاه شیرینگ تونلی کاربردی می باشد. عملکرد این دستگاه نیز به این شکل می باشد که پس از آن که محصول با نایلون شیرینگ (متداول ترین فیلم پلاستیکی مورد استفاده در صنعت بسته بندی شیرینگ) پیچیده شده و در واقع نایلون به دور آن دوخته شد، حرارت درون تونل دستگاه سبب چسبیده شدن نایلون به دور محصول خواهد شد.

برای محصولات کوچک و سبک نظیر پک های شکلات، بیسکوییت، کتاب و … نیز دستگاه شیرینگ کابینتی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه عمل دوخت و شیرینگ را به صورت همزمان و تک مرحله ای انجام خواهد داد.

2. دستگاه شیرینگ دارای چه ابعادی است؟

به عنوان دومین قدم در زمینه خرید دستگاه شیرینگ بایستی ابعاد آن مورد توجه قرار گیرد. به طور معمول دستگاه شیرینگ تونلی دارای ابعاد استاندارد 4* 90* 120 سانتیمتر  (طول، عرض و ارتفاع) می باشد.

ابعاد استاندارد کابین دستگاه شیرینگ کابینی نیز 40*30* 20 سانتی متر است و ابعاد کابین آن نیز حداکثر 60*80* 30 سانتی متری خواهد بود.

3. در دستگاه شیرینگ تونلی ابعاد دهانه تونل چه میزان می باشد؟

دهانه تونل در دستگاه های شیرینگ تونلی به طور معمول دارای ابعاد 120* 70* 60 سانتی متر (طول، عرض، ارتفاع) است.

4. انرژی دستگاه شیرینگ از برق تامین می گردد یا گاز؟

به طور معمول ساخت دستگاه شیرینگ تونلی به صورت دوگانه سوز انجام می شود و بسته به سفارش مشتری برق مصرفی آن تک فاز یا 3 فاز در نظر گرفته خواهد شد. اما دستگاه شیرینگ کابینی برای کار کردن به برق نیاز خواهد داشت و می تواند این برق به صورت تک فاز یا 3 فاز می باشد.

5. موتور مورد استفاده در دستگاه شیرینگ از چه نوع می باشد؟

موتور به کار رفته در هر دو دستگاه شیرینگ از نوع موتوژن تبریز است.

6. در ساخت بدنه دستگاه شیرینگ از چه جنسی استفاده شده است؟

هر دو مدل دستگاه شیرینگ دارای بدنه ای از الکترواستاتیک کوره ای می باشند.

7. در دستگاه شیرینگ از چه فیلم یا رولی استفاده می شود؟

در دستگاه شیرینگ تونلی از نایلون شیرینگ پلی اتیلن استفاده می گردد و در دستگاه شیرینگ کابینی نیز رول مصرفی از نوع  POF يا PVC  است.

8. دستگاه شیرینگ از نوع اتوماتیک می باشد یا نیمه اتوماتیک؟

دستگاه شیرینگ تونلی در دو نوع اتوماتیک و نیمه اتومات ساخته می شود. دستگاه شیرینگ تونلی نیمه اتوماتیک فاقد جک پیش برنده می باشد و در واقع بعد از آن که محصول درون نایلون قرار گرفت و نایلون به دور آن دوخته شد هدایت مصول به درون تونل بایستی توسط خود اپراتور انجام شود.

در رابطه با دستگاه شیرینگ کابینی نیز حتما باید قرار دادن محصول درون کابین و فشردن اهرم کابین توسط اپراتور انجام شود.

9. دستگاه شیرینگ چقدر وزن دارد؟

به طور تقریبی وزن دستگاه شیرینگ تونلی 800 تا 900 کیلوگرم می باشد و دستگاه شیرینگ کابینی نیز تقریبا 100 کیلوگرم وزن دارد.

10. در دستگاه شیرینگ سرعت بسته بندی محصولات چقدر است؟

در دستگاه شیرینگ تونلی نیمه اتومات بسته بندی محصولات با سرعت 400 محصول در ساعت انجام می شود و در نمونه های اتوماتیک این میزان به 600 تا 700 بسته در ساعت افزایش پیدا خواهد نمود.

در دستگاه شیرینگ کابینی نیز سرعت بسته بندی 300 بسته در ساعت می باشد.

نیاز به دستگاه شیرینگ پک دارید؟ یک مشاوره رایگان مهمان ما باشید

جهت استعلام قیمت شیرینگ پک و مشاوره رایگان همین حالا با شماره 09125689025 تماس بگیرید.

مطالب مرتبط با دستگاه شیرینگ پک

نکات آموزشی و کاربردی برای یک انتخاب درست

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

مشاوره رایگان