خط تولید بسته بندی روغن خوراکی

ماشین آلات خط تولید بسته بندی روغن خوراکی

2 دیدگاه
5/5 - (4 امتیاز)

یکی از محصولاتی که در آشپزخانه‌ها از نرخ مصرفی بالایی برخوردار است، روغن خوراکی می‌باشد. به همین دلیل در این حوزه از صنایع غذایی رقابت نسبتاً شدید است. اما با تمرکز در برخی از نکات می‌توان در این رقابت پیروز شد. یکی از مهم‌ترین نکاتی که به صورت مستقیم در فروش روغن خوراکی دخیل است، بسته بندی روغن خوراکی می باشد. بسته بندی روغن خوراکی اولین چیزی است که مشتری از یک محصول به خاطر می‌آورد، و به همین دلیل از اهمیت و حساسیت ویژه‌ای برخوردار است.

در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی خط تولید بسته بندی روغن خوراکی بپردازیم.

بیشتر بدانید : راهنمای جامع راه اندازی خط تولید روغن خوراکی

خط تولید بسته بندی روغن نباتی

مراحل خط تولید بسته بندی روغن خوراکی

فرایند‌های موجود در مراحل خط تولید بسته بندی روغن خوراکی نسبتاً ساده و روتین می‌باشند. به همین دلیل دقت و خلاقیت در چنین فرایند‌هایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. برای افزایش دقت و کیفیت خط تولید بسته بندی روغن خوراکی باید بر روی ماشین‌ آلات و تجهیزات خط تولید بسته بندی روغن خوراکی تمرکز داشت.

خط تولید بسته بندی روغن خوراکی معمولاً دارای ظرفیت‌های متفاوتی می‌باشد که رایج‌ترین آن‌ها به شرح زیر می‌باشد:

 • خط تولید بسته بندی روغن خوراکی مایع با ظرفیت ۲۵ الی ۳۵ تن در روز
 • خط تولید بسته بندی روغن خوراکی مایع با ظرفیت ۴۸ الی ۶۰ تن در روز
 • خط تولید بسته بندی روغن خوراکی جامد با ظرفیت ۱۰ الی ۱۵ تن در روز
 • خط تولید بسته بندی روغن خوراکی جامد با ظرفیت ۲۵ الی ۳۵ تن در روز
 • خط تولید بسته بندی روغن خوراکی جامد با ظرفیت ۵۰ الی ۱۲۰ تن در روز

علاوه بر تنوع در ظرفیت خطوط تولید بسته بندی روغن خوراکی ، این خط تولید از نظر ظروف مورد استفاده در بسته بندی روغن خوراکی نیز دارای تنوع می‌باشد. معمولاً بسته بندی روغن خوراکی در ظروف فلزی، پت و شیشه صورت می‌گیرد. ظروف مورد استفاده در خطوط تولید بسته بندی روغن خوراکی عبارتند از:

 • ظروف ۸۰۰ گرمی برای روغن خوراکی جامد
 • ظروف ۴۵۰ گرمی برای روغن خوراکی جامد
 • ظروف ۳۰۰۰ گرمی برای روغن خوراکی جامد
 • ظروف ۴۰۰۰ گرمی برای روغن خوراکی جامد
 • ظروف ۵۰۰۰ گرمی برای روغن خوراکی جامد
 • ظروف ۹۰۰ گرمی برای روغن خوراکی مایع
 • ظروف ۱۵۰۰ گرمی برای روغن خوراکی مایع

مهم‌ترین ماشین آلات و تجهیزات خط تولید بسته بندی روغن خوراکی عبارتند از:

 1. دستگاه پرکن سه پیستون خطی
 2. دستگاه دربندی قوطی فلزی چهار هد اتوماتیک
 3. دستگاه جت پرینتر
 4. دستگاه شیرینک پک

در ادامه به معرفی ماشین آلات خط تولید بسته بندی روغن خوراکی می پردازیم.

دستگاه پرکن مایعات اتوماتیک

1. دستگاه پرکن

اولین مرحله در بسته بندی روغن خوراکی به ماشین‌آلات پرکن مربوط می‌باشد. دستگاه پرکن در خط تولید با توجه به ظروف انتخابی انتخاب می‌شوند. برخی از دستگاه‌های پرکن مخصوص پرکردن قوطی‌های فلزی و برخی دیگر به منظور پرکردن ظروف شیشه‌ای و پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به طور کلی در این خط تولید، ۴ نوع ماشین پرکن با توجه به جنس ظروف مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • دستگاه پرکن دو پیستون خطی
 • دستگاه پرکن سه پیستون خطی
 • دستگاه پرکن شش نازله پنوماتیک
 • دستگاه پرکن هشت نازله روتاری

دستگاه پرکن دو پیستون خطی مخصوص پرکردن انواع مایعات غلیظ و رقیق در انواع ظروف بسته‌بندی فلزی و شیشه‌ای می‌باشد. دستگاه پرکن مایعات در مدل های مختلف اتوماتیک، نیمه اتوماتیک تولید می‌شود.

دستگاه پرکن سه پیستون خطی همانند دستگاه پرکن دو پیستون خطی عمل می‌کند. تنها تفاوت این دستگاه‌ها در سرعت عملکرد آن‌ها می‌باشد. دستگاه پر کن سه پیستون خطی در سه مدل FL33، FL32 و FL31 تولید می‌شود.

دستگاه پرکن شش نازله پنوماتیک برای پر کردن انواع ظروف فلزی و شیشه ای مناسب می‌باشد. این دستگاه به دلیل برخورداری از ۶ نازل پرکن، دارای سرعت قابل ملاحظه‌ای می‌باشد. در ماشین در ۲ مدل FL62 و FL61 طراحی و تولید می‌شود.

آخرین مدل از دستگاه پرکن، مدل هشت نازله روتاری می‌باشد. این دستگاه پرکن از سرعت بالایی برخوردار می‌باشد و در سه مدل FL83، FL82 و FL81 تولید می‌شود.

برای پرکردن روغن جامد در قوطی فلزی، روغن جامد را تا دمای ۳۵ الی ۴۰ درجه حرارت داد تا در حالت مایع قرار بگیرد.
به طور کلی خط تولید بسته بندی روغن خوراکی از انواع پرکن نازلی استفاده می‌کند و سایر دستگاه‌های پرکن چندان مناسب این خط تولید نیستند.

دستگاه درب بندی

2. دستگاه دربندی

از دیگر تجهیزات و ماشین آلات خط تولید بسته بندی روغن خوراکی ، ماشین‌آلات بخش دربندی می‌باشد. ماشین‌آلات دربندی برای این خط تولید در دو مدل زیر موجود می‌باشد:

 • دستگاه دربندی طرح کوماکو
 • دستگاه دربندی روسی

این دو مدل از دستگاه‌های دربندی، دارای مدل‌های متفاوتی می‌باشند. هر کدام از این دستگاه‌ها برای استفاده در خطوط تولید با ظرفیت‌های متفاوتی طراحی و تولید می‌شوند. دستگاه دربندی کوماکو دارای مدل‌های SM13، SM12، SM11، SM10 و SM9 می‌باشد. دستگاه دربندی روسی نیز در ۳ مدل SM5، SM4 و SM3 موجود می‌باشد.

جت پرینتر

3. جت پرینتر

از دیگر تجهیزات و ماشین آلات خط تولید بسته بندی روغن خوراکی جت پرینتر می‌باشد. پس از دربندی ظروف حاوی روغن خوراکی، اطلاعات مربوط به تولید باید بر روی بدنه یا درب محصول چاپ شود. وظیفه چاپ کردن این اطلاعات در خط تولید بر عهده‌ی جت پرینتر می‌باشد. جت پرینتر یا به بیان بهتر چاپگر صنعتی جت پرینتر، اطلاعاتی از قبیل تاریخ تولید، تاریخ انقضاء ، قیمت برای مصرف‌کننده، نام شرکت و کد مخصوص تولید محصول را بر روی بدنه یا درب انواع ظروف فلزی، شیشه‌ای و پلاستکی چاپ می‌کند.

از مهم‌ترین کارکرد‌های فنی این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان چاپ لوگوی شرکت با کیفیت بالا بر روی محصول
 • امکان چاپ تاریخ تولید و تاریخ انقضاء به همراه ساعت دقیق تولید و شماره‌ی محصول
 • امکان چاپ بر روی سطوح مختلف نظیر فلز، شیشه، چوب، سنگ، سیمان و کاغذ
 • امکان چاپ با چینش و جهت‌گیری‌های متفاوت

در بسته‌بندی روغن خوراکی، سه مدل از دستگاه جت پرینتر می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد که هر کدام از آنها مناسب با یک ظرفیت تولیدی خاص می‌باشد. این مدل‌ها عبارتند از:

 • جت پرینتر JP1
 • جت پرینتر لینکس
 • جت پرینتر دومینو

این چاپگر‌های صنعتی با توجه به کیفیت ساخت و برند سازنده دارای قیمت‌های متفاوتی می‌باشند که در نهایت می‌تواند تأثیر چشم‌گیری در قیمت خط تولید بسته بندی روغن خوراکی داشته باشد.

شیرینگ پک روغن خوراکی

4. شیرینگ پک

پس از چاپ اطلاعات اولیه‌ی محصول، برای عرضه‌ی آن به بازار باید ابتدا عملیات بسته‌بندی انجام شود. عملیات بسته‌بندی توسط دستگاهی به نام شیرینگ پک انجام می‌شود. این دستگاه به وسیله‌ی اعمال گرما محصولات را بسته‌بندی می‌کند. شیرینک پک پس از پیچیدن نایلون به دور محصول، به نایلون حرارت اعمال می‌کند تا نایلون منقبض شود و محصول را در برگیرد. دستگاه شیرینگ پک در مدل های مختلف اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و … موجود می‌باشد.

خرید خط تولید بسته بندی روغن خوراکی و خدمات پس از فروش

همان‌طور که در ابتدای این مقاله ذکر شد، این خط تولید دارای متقاضیان زیادی می‌باشد که دلیل آن نیاز به تقاضای بالای، بازار مصرفی روغن خوراکی می‌باشد. به همین دلیل شرکت‌های بسیاری مشغول به فروش خط تولید بسته بندی روغن خوراکی می‌باشند. در صورت نیاز به دستگاه های خط تولید بسته بندی روغن نباتی با ما تماس بگیرید. کارشناسان پاشا صنعت البرز آماده پاسخگویی و راهنمایی به شما عزیزان خواهند بود.

seamerco
برچسب ها :
پرکنخط تولیدشیرینگ

سوالی دارید؟ از کارشناسان ما بپرسید

همین حالا با شماره 09125689025 تماس بگیرید.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

2 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

دسته بندی ها

موضوعات پیشنهادی

جدیدترین مطالب

پربازدید ترین مطالب