اصول ایمنی کار با پالت

اصول ایمنی کار با پالت

بدون دیدگاه
5/5 - (3 امتیاز)

با توجه به وزن بالایی که هر پالت از محصولات بسته بندی شده تحمل می کند، همچنین ارتفاع محصولاتی که روی پالت چیده می شود، لازم هست تا نکاتی را در رابطه با پالت رعایت کنیم. پالت ها یکی از مهم ترین ابزارها در زنجیره تامین محسوب می شود. اگر در استفاده از پالت دقت نشود، می تواند باعث بروز صدماتی همچون ضربه خوردن به مچ پا، انگشتان و شگستن نیز شود. در این مطلب به معرفی پالت و اصولی ایمنی کا با پالت ها در انبارها و کارگاه ها و کارخانجات می پردازیم. با ما همراه باشید.

موارد که در ادامه میخوانیم:

پالت چیست؟

پالت یک سکوی افقی قابل انتقالی است که از آن جهت حمل و نقل مواد و یا ذخیره کردن استفاده می شود. محصولاتی نظیر سنگ ها ساختمانی، کارتن های بزرگ، قطعات سنگین فولادی و … را در نظر بگیرید. جهت حمل این قطعات، ابتدا بر روی پالت چیده می شوند و سپس توسط دستگاه های بسته بندی نظیر استرچ پالت، استرچ پیچی می شود تا در حین جابجایی از افتادن و لق خوردن جلوگیری شود.

در همین رابطه بخوانید : پالت چیست و چه کاربردی دارد؟

انواع ماده مورد استفاده در ساخت پالت

پالت با مواد متفاوتی ساخته می شود که پالت چوبی متدوال ترین آن ها می باشد و همچنین و مواد دیگری در ساخت پالت مورد استفاده قرار می گیرند که شامل پالت با پلاستیک، کاغذ، کامپوزیت چوب و پالت فلزی می باشند.

پالت های چوبی ترکیبی عالی از وزن، سفتی، دوام و هزینه را ارائه می دهند. همچنین، یک زیرساخت گسترده بازیافت پالت وجود دارد که به ارتقاء بهسازی و استفاده مجدد از پالت های چوبی کمک می کند. اندازه پالت های سفارشی را می توان به راحتی از اجزای چوب ساخت.

 پالت های پلاستیکی به طور معمول نسبت به پالت های چوبی برای مصارف قابل مقایسه گران تر هستند، اما از نظر ویژگی هایی مانند دوام شدید، دقت در ساخت و سهولت بهداشتی بسیار ارزشمند هستند. سایر ملاحظات خرید مهم شامل وزن پالت و ملاحظات مربوط به پالت های صادراتی مانند رعایت ISPM-15 یا معافیت حمل و نقل بین المللی است.

پلاستیک دومین ماده متداول است که برای پالت استفاده می شود. پالت های پلاستیکی را می توان از طراحی بادوام، با کارایی بالا یا سبک و ارزان قیمت، مناسب برای صادرات ساخت. پالت های غیر الوار از الزامات ISPM 15 معاف هستند. به همین ترتیب ، آنها به طور فزاینده ای برای صادرات رایج شده اند.

اصول ایمنی کار با پالت

اصول ایمنی کار با پالت در انبارها

ایمنی پالت می تواند مربوط به پالت های دارای بار یا کار با پالت های خالی باشد. جابجایی پالت های کامل با لیفتراک، ملاحظات ایمنی دیگری (و گواهینامه های کارمندان) را نیز شامل می شود که باید با احتیاط و مطابق با استانداردهای مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای در قفسه بندی پالت راک رفتار کرد.

14 نکته برای ایمنی پالت

  1- از پالت ها به عنوان بالابر استفاده نکنید.

یکی از مواردی که در کارگاه ها دیده می شود این است که از پالت ها به عنوان بالابر استفاده می شود! بجای این کار می بایست فقط از سکوهای بالابری که تایید شده و استاندارد هستند استفاده گردد. که این باز نیاز به آموزش دارد. ممکن است پالت ها برای نگه داشتن 2800 پوند یا بیشتر طراحی شوند، اما این برای بارهایی است که به طور یکنواخت توزیع می شوند نه برای بارهای بسیار موضعی و در اندازه پای یک کارگر.

 2- هرگز از انتهای پالت های خالی نکشید.

یکی از موارد شایعی که باعث آسیب رسیدن به نیروی انسانی می شود، کشیدن پالت ها از انتهای خالی آن هاست. پالت هایی که خالی هستند و روی پایه خود به صورت ایستاده قرار دارند بسیار ناپایدار هستند و در صورتی که کج شوند و از حالت ایستاده به پایین بیافتند می توانند به بدن انسان آسیب برسانند.

3- هنگام استفاده از تجهیزات محافظ شخصی استفاده کنید.

یکی از مواردی که می بایست حتما در استفاده از پالت و سایر تجهیزات کارگاهی مورد استفاده قرار گیرد، لوازم محافظ شخصی است. استفاده از دستکش، کفش و کلاه ایمنی می تواند در زمان هایی که حادثه ای رخ می دهد، نظیر ریزش پالت ها، از صدمات جدی جلوگیری کند. در صورتی که پالت ها را روی زمی می کشید حتما نسبت به سر و صدای ایجاد شده مراقبت داشته باشید.

4- از پالت آسیب دیده یا کم تحرک استفاده نکنید.

هرگز از پالت های آسیب دیده برای جابجایی بار استفاده نکنید. یکی از مواردی که به شدت میتواند هم به نیروی انسانی و هم به محصولات قرارگرفته روی پالت آسیب جدی برساند، استفاده از پالت های شکسته، معیوب و یا کم تحرک است. پالت هایی که آسیب دیده اند یا برای ترمیم یا برای بازیافت حتما جدا کنید.

 5- همیشه بقایای پالت را تمیز کنید.

     تخته های پالت شکسته می توانند خطرات ناشی از لغزش، سقوط و همچنین عدم ثبات در تجهیزات انتقال مواد را ایجاد کنند. ضایعات همچنین می تواند باعث آسیب به چرخ های تجهیزات انتقال مواد شود.

6- اگر روی پالت ایستاده اید، احتیاط کنید.

اگر یک تخته عرشه شکسته شود یا اگر پای کارگر بین تخته های عرشه گرفتار شود  ممکن است یک کارگر که روی پالت ایستاده است آسیب ببیند. بسته به نوع طراحی، طراحی برخی از پالت ها ممکن است به شکلی باشد که پایه داخلی نداشته باشند.

7- برای دستیابی به پشت یک پالت از یک قلاب استفاده کنید.

یکی از راه های عدم استفاده از پله برقی، استفاده از قلاب وانت برای رسیدن به محصول در قسمت پشت پالت و جلو کشیدن آن به جلو است. این مانع  از عدم تعادل وزنی پالت به یک طرف می شود.

8- هنگام قدم زدن بین پالت ها، مراقب باشید.

زمانی که کارگرها بین پالت ها در حال قدم زدن هستند، از رفتن تعادل پالت و ریزش آن ها میتواند صدمات جدی به پا و دست کارگر وارد نماید. آسیب دیدگی مچ پا بسیار شایع است.  این ریزش پالت ها معمولا زمانیکه کارگر جهت دسترسی به پشت پالت ها اقدام میکند، معمولا رخ می دهد.

9- ریسک پالت دستی را کنترل کنید.

پالت ها می توانند از نظر وزن بسیار متغیر باشند، از 13 کیلوگرم به 32 کیلوگرم یا بیشتر (به طور متوسط). پالت های سبک وزن ممکن است فرصتی برای برخی برنامه ها باشد و حمل آن برای یک کارگر راحت می باشد.  با این حال، پالت های سنگین تر  معمول هستند. کارگران باید برای بلند کردن این موارد با یکدیگر همکاری کنند، مگر اینکه راه حل های مکانیزه مانند استفاده از لیفتراک موجود باشد.

10- ارتفاع پالت های جمع شده را کنترل کنید.

گاهی کارگرها پالت ها را به صورت دستی روی هم جمع می کنند. در صورتیکه به وسیله دست این کار انجام می شود مراقب باشید که ارتفاع بیشتر از 1 متر یاکمی بیشتر نشود.

11-  اطمینان حاصل کنید که پالت آزادانه جدا می شود.

هنگامی که به صورت دستی پالت چوبی را از روی پشته حرکت می دهید، ایده خوبی است که با زدن به نوک پالت، به راحتی آزاد بکشید تا اطمینان حاصل شود که پالت روی نوک بیرون زده در زیر چسبانده نشده است. با این وجود بهتر است از یک همکار بخواهید در حمل پالت به شما کمک کند.

12- از تجهیزات مکانیزه در صورت وجود استفاده کنید.

لیفتراک و دستگاه پخش خودکار پالت قطعات قدرتمندی از تجهیزات هستند که برای سهولت در وزن پشته های پالت طراحی شده اند. هر وقت ممکن است از این موارد استفاده کنید تا از خطر آسیب دیدن جلوگیری کنید.

13-  دوستان خود را نزدیک نگه دارید و پالت خود را نزدیک تر کنید.

هنگام بلند کردن پالت، آن را به صورت عمودی و در نزدیکی تنه نگه دارید تا یک مرکز تعادل نزدیک حفظ شود. نگه داشتن پالت به وسیله خودتان نوعی زوال سلامتی یا حداقل کمردرد را به همراه دارد.

14-  با مراقبت وارد پالت ها شوید

هنگام ورود به پالت های کالا با جک پاور، مراقب باشید با وارد کردن نیرو از ثبات بار اطمینان حاصل کنید. آگاه باشید که هنگام ورود ممکن است پالت را به جلو بکشید، به طور بالقوه به کارگر دیگری که ممکن است در زیر بار شما مبهم باشد آسیب برساند. استفاده از یک هشدار دهنده برخی از امکانات قبل از ورود به واحد بار کالایی را که به سایر کارگران هشدار میدهد را دار می باشد.

کلام آخر

پالت ها وسیله هایی هستند که جهت بسته بندی و حمل بار و محصولات از آن ها استفاده می شود. استفاده از پالت ها در کارگاه ها و کارخانجات و انبارها نیاز به مراقبت هایی دارد که در این مطلب سعی کردیم به 14 مورد از مهم ترین نکاتی که در استفاده از پالت ها باید رعابت کنید اشاره کنیم. اگر شما هم تجربه کار با پالت ها را دارید و نکته ای به نظرتان میرسد که در این مطلب به آن اشاره نشده است برای ما در کامنت ها بنویسید.

برچسب ها : استرچ

سوالی دارید؟ از کارشناسان ما بپرسید

همین حالا با شماره 09125689025 تماس بگیرید.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

دسته بندی ها

موضوعات پیشنهادی

جدیدترین مطالب

پربازدید ترین مطالب